Archívum » 2017 » 2017. 04. szám » Posza Barnabás – Borbély Csaba: Fás szárú, sarjaztatásos energetikai ültetvények gazdasági-környezeti modellje
Fás szárú, sarjaztatásos energetikai ültetvények gazdasági-környezeti modellje
Posza Barnabás – Borbély Csaba
Kulcsszavak: fenntarthatóság, megújuló energiatermelés, elsődleges biomassza, versenyképesség, megtérülés, Q24
A publikáció fő célkitűzése a kétéves vágásfordulójú, fás szárú sarjaztatásos ültetvények gazdasági és környezeti fenntarthatóságának vizsgálata egy szekunder adatokon alapuló gazdasági modell és az energiaegyenleg elemzésével. Az ilyen típusú energetikai ültetvényekről általánosságban elmondható, hogy egy olyan alapvetően extenzív „erdő” művelési ág intenzív termesztési rendszerben történő működtetésére tett kísérlet, amely a gazdasági és a környezeti fenntarthatóság követelményrendszerének egyidejűleg próbál megfelelni.
A felállított négy szcenárióhoz termőhelyi adottságok, intenzív-extenzív művelési formák kerültek hozzárendelésre. A hipotézisek több vágásfordulót átfogó, tizenöt éves halmozott eredmények elemzése alapján a szállítási költségnek, a hozamnak és a művelési módoknak a megtérülési időre gyakorolt változását, illetve a pénz időérték- változásának beruházásra kifejtett hatását mutatja be.
A felállított modell alapján elmondható, hogy a rövid vágásfordulójú, sarjaztatásos energetikai ültetvények külön-külön megfelelhetnek a gazdasági és a környezeti fenntarthatóság kritériumainak, de mindkettőnek egyszerre nem.
Feltételesen megújuló energiaforrásként az évenként jelentkező ráfordítás megtérülése a termelés kiszámíthatatlansága miatt mind pénzügyi, mind energetikai kockázatot jelent. Ez versenyhátrányt okoz a hagyományosan megújuló energiaforrások használatával szemben.
Teljes cikk