Archívum » 2007 » 2007. 02. szám » Marselek Sándor – Deme Pál – Szabó Ferenc – Hágen István: A földbérleti díj és a föld árának alakulása
A földbérleti díj és a föld árának alakulása
Marselek Sándor – Deme Pál – Szabó Ferenc – Hágen István
Kulcsszavak: termőföld, földpiac, földbérlet, földért életjáradék
A Gyöngyösi Kistérségben végzett felmérés tapasztalatai azt mutatták, hogy élénkült a kistérség földpiaca. A földbérleti díjak és árak egyaránt emelkedő tendenciát mutattak, szélsőséges ingadozások mellett. A vizsgált időszakban értékesítettek termőföldet hektáronként 80 ezer forintért és 4,5 millió forintért is. Egyszerre van jelen a földtől való mindenároni szabadulás és a vétel szándéka. A jövőre nézve a földár és a haszonbérleti díj növekedése várható, de ez az EU átlag alatt alakul hosszabb távon is. A föld birtoklása – helyzetétől függően – a jövőben kimagasló hozamot biztosíthat, és várhatóan meghaladja a lekötött bankbetétek hozamát, sőt esetenként extraprofit is elérhető. A termelőeszközök közül ma már csak a földingatlan és a munkaerő alulértékelt Magyarországon. Ezért – véleményünk szerint – a földingatlan kínálkozik utolsó befektetési lehetőségként extraprofit eléréséhez.
A Gyöngyösi Kistérségben végzett vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a föld árának és bérének mérsékelt növekedésében szerepet játszott az ágazat jövedelmezősége, a kínálat és kereslet egyidejűsége, az elaprózott birtokszerkezet, a nagymértékű osztatlan közös tulajdon aránya, a tőkeerős külföldi vásárlókra, belföldi társas vállalkozásokra vonatkozó földszerzési tilalom, jelentős területek parlagon hagyása, a tulajdonszerzés-, a földterület későbbi hasznosítási céljai, a föld kedvező területi elhelyezkedése, hosszabbodó bérleti szerződések, a területalapú állami támogatás megjelenése, annak mértékének évenkénti növekedése, a földért életjáradékot program és az NFA által alkalmazandó földbérleti díj.
Teljes cikk