Archívum » 2004 » 2004 09. különszám » Szabó Lajos – Fodor László: A környezetvédelemben fontos mikroelemek vizsgálatatartamkísérletben
A környezetvédelemben fontos mikroelemek vizsgálatatartamkísérletben
Szabó Lajos – Fodor László
A termesztett növények, növényi részek akkumulációs képessége, toxikus elem tartalma eltérő. A termés mennyiségét megszorozva a benne található elemek koncentrációjával megkapjuk a felvett mennyiségeket. Ezzel adatokhoz juthatunk a terület mikroelem/szennyezőelem mérlegének számításához, a tápláléklánc terheltségének megítéléséhez, ill. a termesztendő növények megválasztásához, a vetési sorrend összeállításához.
Környezetvédelmi szempontból különösen veszélyes elemek (Cd, Cr, Hg, Pb) nagyobb mennyisége a vegetatív szártermésbe épül be. Az As és a Hg nem jut be a szemtermésbe, így a Hg-nyal és az As-nal terhelt talajokat gabonafélékkel hasznosítjuk (búza, szemes kukorica). A szennyezett területeken termesztett kukorica silóként történő hasznosítását nem javasoljuk, a toxikus elemek főleg a leveles szárban akkumulálódnak. A szármaradványok talajba dolgozásával csökkenthető a veszélyes mikroelemek kikerülése az agronómiai körforgalomból.
A teljes föld feletti termésbe beépült elemek kis mennyisége miatt az őszi búza, kukorica és napraforgó fitoremediációs talajtisztítási eljárásokban nem alkalmazhatók eredményesen.
Teljes cikk