Archívum » 2005 » 2005 13. különszám » Gergely Sándor: Hőhasznosítású biomassza potenciál Heves megyében és a felhasználás feltételei
Hőhasznosítású biomassza potenciál Heves megyében és a felhasználás feltételei
Gergely Sándor
Az Európai Unióban 2004-ben 13,9% a nem fosszilis, megújuló energiahordozók részaránya az energiatermelésben, amelyet 2010-re 22,1%-ra terveznek emelni. Hazánkban ez az arány 2004-ben 0,9%, amelyet 2010-re 3,6%-ra kellene emelnünk; ezt vállaltuk csatlakozásunkkor. A következő hat évben négyszeresére kell növelni a megújuló energiahordozók termelését, felhasználását.
Heves megyében is egyre nagyobb jelentőségre tesz szert az a törekvés, hogy növekvő energiaigényét minél kedvezőbb áron tudják kielégíteni. Az imént említett mindkét alapvető szempontnak megfelel az, ha minél teljesebb mértékben hasznosítják a megyékben található biomassza energetikai tartalékokat.
A szerző irányításával a Károly Róbert Főiskola kutatói, oktatói a Gyöngyös Körzete Kistérség Területfejlesztési Társulás megbízása alapján részletes primer és szekunder kutatásokkal felmérték a Heves megyében évente képződő tüzeléses energiatermelésre hasznosítható szántóföldi melléktermék, szőlővenyige, gyümölcsfa-nyesedék, erdei biomassza mennyiségét, kiszámították annak energiatartalmát. Kidolgozták egy energiaerdő program legfontosabb elemeit, a megvalósítás kritériumait, szervezeti-szervezési feltételeit és a program várható hatásait. Feltárták egy létrehozandó Heves Megyei Biomassza Energetikai Klaszter alapítási, működési feltételeit. [1]
A biomassza Heves megyei energetikai hasznosítása szempontjából különleges jelentősége van annak a ténynek, hogy itt működik az ország legnagyobb lignit alapú villamos erőműve, a Mátrai Erőmű Rt., amely jelentős erőfeszítéseket tett a környezetterhelés csökkentésére. A Mátrai Erőmű Rt. jelentős volumenű és hatású biomassza együttégetési programot dolgozott ki, amely a jövőben lehetővé teszi a megyében képződő ilyen jellegű tüzelőanyagok hatékony és környezetkímélő felhasználását.
Ez a tanulmány feltárja a megye egyik fontos energetikai nyersanyagtartalékát, amely összesen 429 ezer tonna évente képződő, illetve egy energiaerdő program során megtermelhető égetéses hasznosításra alkalmassá tehető biomasszát jelent, amelynek 6 millió 337 ezer gigajoul az energiapotenciálja. Ennek túlnyomó része ma semmilyen formában nem hasznosul, sőt a környezetet súlyosan károsító módon égetik el a szántóföldeken, a szőlőkben, a gyümölcsösökben és az erdő véghasználatok területén.
[1] Szakértők: Dr. Lepossa Anita, Dr. Mihályffy József, Dr. Pálos László
Teljes cikk