Archívum » 2005 » 2005 13. különszám » Varga István – Lefler Péter – Márkus Mónika: Válaszút előtt a magyar szőlőtermelés
Válaszút előtt a magyar szőlőtermelés
Varga István – Lefler Péter – Márkus Mónika
Magyarország EU tagsága a hazai szőlőtermesztés és borászat számára létkérdéssé tette a „gazdálkodj globálisan, cselekedj lokálisan” elv szigorú és következetes alkalmazását, vagyis a világ szőlőtermesztésében végbemenő változások naprakész figyelését. A tradíciókra építő, borvidéki jelleget (terroir) hangsúlyozó, szabályokkal és rendeletekkel védett (esetleg korlátozott) európai szőlőtermesztés és borászat nap mint nap szembesül a „bor újvilág” kihívásaival.
Elsősorban a déli földteke (Chile, Dél-Afrika, Ausztrália, Új-Zéland) és újabban Kína szőlőtermesztése jó minőségű, olcsó vagy közepes árfekvésű boraival túlsúlyba került a nagy áruházláncok borkínálatában. A sikert a jó ár/érték arány mellett az agresszív és sikeres marketing akciók magyarázzák.
Európa német nyelvterületű szőlőtermesztő országaiban (Ausztria, Németország, Svájc, Dél-Tirol) – ahol a környezet és emberi egészség védelme társadalmi szinten elismert érték – a környezetkímélő/környezetközeli/integrált termesztéstechnológiák térhódítása jelzik azt a harmadik utat, melyen a magyar szőlészet és borászat irányítóinak és résztvevőinek komolyan el kell gondolkodni.
A „bor újvilág” maximálisan gépesített, a tudomány és technika eredményeit azonnal alkalmazó olcsó, jó minőségű boraival a magyar borászat néhány szereplője tud versenyezni. A hagyományok ápolása, a borvidéki jelleg hangsúlyozása Tokaj, Eger, Villány, Badacsony esetében – ha azt tényleg meg is valósítják – biztosíthatja a túlélést és a talpon maradást.
Az integrált termesztéstechnológia hagyományos fajták alkalmazásával óriási kockázatot jelent. Úgy gondoljuk, hogy Magyarországon és a német nyelvterületeken nemesített interspecifikus fajták és fajtajelöltek termesztése megbízható lehetőség a fentebb nem említett szőlőtermesztő tájak és vidékek életben maradásához.
Dolgozatunkban hazai és külföldi interspecifikus fajták és fajtajelöltek termesztési értékvizsgálatáról számolunk be, melyet a KRF Kertészeti Tanszékén, Gyöngyösön végeztük.
Teljes cikk