Archívum » 2008 » 2008. 06. szám » Tenk Antal – Troján Szabolcs: A hazai mezőgazdasági együttműködésekről a gazdálkodás folyóiratban I.
A hazai mezőgazdasági együttműködésekről a gazdálkodás folyóiratban I.
Tenk Antal – Troján Szabolcs
Kulcsszavak: első lépések, háztáji termelés, kooperációs formák, integrációs próbálkozások
A hazai mezőgazdasági együttműködési integrációs törekvéseket a Gazdálkodás 1958-tól folyamatosan ismertette. A korabeli, ún. „szocialista” mezőgazdasági nagyüzemeknek a múlt század 50-es éveiben zajló szervezése után a témakör egyre jobban teret nyert, és mind gyakrabban jelentek meg folyóiratunk hasábjain. Az első ilyen írások a háztáji gazdaságok és szövetkezetek kooperációs lehetőségeiről szóltak, de az idő előrehaladtával mind több tanulmány jelent meg az akkori szövetkezeten belüli együttműködési formák elterjedéséről, eredményeiről.
A megjelent írások nemcsak a gyakorlati tapasztalatokról adtak számot, hanem a témával foglalkozó hazai és nemzetközi konferenciákról is részletesen beszámoltak. A Gazdálkodás – teljességre törekedvén – nemcsak a hazai helyzetről készült tanulmányokat, hanem külföldi szakemberek e témakörben készült tanulmányát, illetve tanulmánykötetének recenzióját is folyamatosan közreadta, ezzel is segítve a hazai szakemberek tájékozódását, szemléletének formálását a mezőgazdaságban már működő, illetve kívánatos együttműködési formákat illetően. Ezekben az írásokban – legalábbis a kezdeti időszakban – az egyes szerzők eléggé „szabadon” kezelik az együttműködéssel kapcsolatos különféle fogalmakat, és gyakorta integrációról beszélnek olyan esetekben is, amelyek – mai felfogásunk szerint – nem tekinthetők integrációnak.
A 70-es évek elejétől már egyre gyakoribbak azok a tanulmányok, amelyek nemcsak néhány termelőszövetkezet összefogásáról és annak tapasztalatairól szólnak, hanem a termelőszövetkezetek és az állami gazdaságok közötti együttműködések új formáiról – az úgynevezett vállalatközi kooperációkról – tájékoztatnak, kiemelve azok jelentőségét. Nagy lendületet adott ennek a folyamatnak az 1968-ban bevezetett új gazdaságirányítási rendszer, ami a mezőgazdaságban éreztette leginkább kedvező hatását. Az integrációval kapcsolatos terminológia egységesítését azonban csak 1974-ben, a hét szocialista ország közgazdászainak Budapesten rendezett tudományos konferenciáján sikerült kialakítani. Az új gazdaságirányítási rendszer kedvezett a mezőgazdaságban gyorsan terjedő együttműködéseknek.