Archívum » 2010 » 2010 24. különszám » Csete Mária: Turizmusfejlesztés mint fenntartható vidéki tevékenység
Turizmusfejlesztés mint fenntartható vidéki tevékenység
Csete Mária
Kulcsszavak: fenntarthatóság, klímaváltozás, turizmusfejlesztés, fenntartható vidéki tevékenység, helyi alkalmazkodási portfolió
Az elemzés célterülete a Tisza-tavi régió, amely nemcsak természeti értékekben gazdag, de gazdasági és társadalmi problémái, valamint jelentős roma népessége is sürgeti az összefüggések komplex elemzését. Vizsgálataim tárgyát a fenntarthatóság megvalósításának elősegítése képezi, a fenntarthatóság, a klímaváltozás, valamint a turizmus közötti helyi kapcsolatok és kölcsönhatások figyelembevételével. Jelen cikk célja, hogy megvizsgálja a turizmus lehetséges szerepét a fenntartható vidékfejlesztésben, és ennek alapján egy adaptációs stratégia kidolgozását. 2008 júniusa és decembere között kérdőíves felmérésre került sor a helyi, térségi fenntarthatóság gyakorlati megvalósításával kapcsolatos bizonytalanságok feltárására. A felmérés eredményeit 2009-ben egy pályázathoz kapcsolódóan hasznosították. 2010 első felében már tapasztalható pozitív eredmények fényében kijelenthető, hogy az eredményes felmérés a való életben is hozzájárulhat a helyi fenntarthatóság megvalósításának elősegítéséhez.
A fenntartható vidéki tevékenységek jelentős szerepet játszanak a vidékfejlesztésben. A turizmus megfelelő körülmények között hasznos részét képezheti a fenntartható vidéki tevékenységeknek. A hazai természeti erőforrások és megőrzésük kiemelten fontos, mivel elsősorban ezekre a természeti értékekre alapozva lehet elmozdulni a fenntartható vidéki kistérség irányába. A turizmus fejlesztésében is célszerű számolni a klímaváltozás lehetséges hatásaihoz való alkalmazkodással. Olyan helyi adaptációs portfolió kidolgozása javasolható a Tisza-tavi régióban, amely összekapcsolja a turizmusfejlesztést, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást és a fenntartható vidékfejlesztést.
Teljes cikk