Archívum » 2010 » 2010. 05. szám » Tóth Ágnes – Ásványi Balázs – Ásványi-Molnár Noémi – Sipos-Kozma Zsófia – Turcsán Zsolt – Szigeti Je: Élőállat-nyomonkövetés újszerű lehetősége a víziszárnyas-ágazatban
Élőállat-nyomonkövetés újszerű lehetősége a víziszárnyas-ágazatban
Tóth Ágnes – Ásványi Balázs – Ásványi-Molnár Noémi – Sipos-Kozma Zsófia – Turcsán Zsolt – Szigeti Je
Kulcsszavak: víziszárnyas-ágazat, nyomon követhetőség, rádiófrekvencián alapuló azonosítás (RFID)
Az RFID egyedjelölési technológia kiépítését megelőző felmérések elvégzésekor meghatározásra került a jelölés egyedsűrűsége, valamint az RFID alapú egyedjelölési rendszer kiépítése során felmerülő költségtényezők.
A tanulmány alapján megállapítható, hogy pecsenyekacsák esetében az állomány minimum 11-12%-át, hízott kacsáknál minimum 14-15%-át, pecsenyelibáknál minimum 12-13%-át, hízott libáknál minimum 14-15%-át kellene megjelölni a reprezentatív mintaelemszám elérése érdekében. A költségkalkuláció eredményei szerint a jelölés egyedsűrűségének függvényében a bevezetés évében 198-199 Ft többletköltséget jelentene egyedenként a rádiófrekvencián alapuló nyomon követési rendszer bevezetése, a példánkban említett vállalkozás számára. A rendszer bevezetését követően viszont már csak egy alacsonyabb pótlási költséggel (4000 Ft/termelési ciklus) kalkulálhat a vállalkozás. Bár többletbefektetést igényel egy ilyen rendszer kiépítése, de a 2011-ben életbe lépő Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelményeknek (JFGK – „C” csomag) való megfelelést elősegítené, ha sor kerülne a rádiófrekvencián alapuló azonosítás alkalmazására.
Teljes cikk