Archívum » 2011 » 2011. 04. szám » Hajduné Borsos Adrienne: Innováció a javából: a dohányzásról leszoktató cigaretta
Innováció a javából: a dohányzásról leszoktató cigaretta
Hajduné Borsos Adrienne
Kulcsszavak: dohány, szenvedély, egészségkockázat, lobélia, gazdaságos életvitel
A füstmentes társadalom megvalósításáról szól az írás. Alapja pályázati forrásból kidolgozott új gyártmány, melynek használatával feloldható a dohányzás szenvedélye, a leszokás kellemetlen fiziológiai kínjai nélkül. Az eredmény: tudatos egészségvédelem, jelentős gazdasági előnnyel! Az alapgondolat Szőke Éva professzor asszonytól származik, miszerint a lobélia addicionálja a nikotin hatását. Ebből indult ki az az innováció, ami az alapanyag-termelésen keresztül eljutott a „0” széria előállításáig, majd a szabványos degusztáció igazolta a kísérlet hipotézisét.
A „kísérleti készítményt” a gyógynövénykészítmények közé indokolt sorolni, esetleg ANTINIKOTEX találó néven. Elterjesztése érdekében „közegészségügyi” besorolása ajánlható – társadalmi jelentősége miatt –, hogy elkerülje a dohányféleségek jövedéki adózását.
A reprezentatív felmérés szerint hazánkban 3 millió dohányzó lakos közül minden harmadik szívesen leszokna szenvedélyéről, ha lelki és érzelmi megpróbáltatás nélkül sikerülne megszabadulnia a nikotinéhségétől. A dohányféleségek évi vásárlása értékben megközelíti az 500 milliárd forintot hazánkban. Ha 1 millió fogyasztó véglegesen megszabadulna a szenvedélyétől, közel 170 milliárddal növekedne a családok felszabadult vásárlóereje a „füstmentes” életvitel kapcsán, s javulna a közegészségügy, csökkenő áldozatok mellett, igaz, mintegy egyharmadával mérséklődne a dohányzásból eredő adóbevétel.
Teljes cikk